niedziela, 27 października 2013

Ernest WittmannErnest Wittmann (ur. 1909 w Żylinie, zm. 1995 w Londynie) – polski tenisista pochodzenia żydowskiego, reprezentant polski, medalista III Makabiady z 1950 roku.
W okresie kariery sportowej w Polsce, był zawodnikiem Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego Samson Tarnów, a następnie w latach 1933-1938 WKS Legia Warszawa. Członek reprezentacji Polski w Pucharze Davisa w latach 1932-1937. W tym okresie był głównie rezerwowym, co wynikało z doskonałej formy Józefa Hebdy i Ignacego Tłoczyńskiego. Mimo wszystko należał do czołówki polskiego tenisa lat 30. XX wieku. Ostatecznie w reprezentacji wystąpił dwa razy, pierwszy raz w meczu Polska-Włochy w 1933 roku, w Warszawie, który zakończył się porażką Polski 2:3 oraz w meczu Polska-Estonia w Tallinnie, w 1934 roku, wygranym przez Polskę 5:0 (wystąpił w parze deblowej z Ignacym Tłoczyńskim).
W 1929 roku, był sklasyfikowany na 5. miejscu, a w latach 1932 i 1937 na 4. miejscu rankingu Polskiego Związku Tenisowego. W 1933 roku, podczas wizyty drużyny WKS Legia Warszawa w Sztokholmie, rozegrał towarzyski mecz tenisa ziemnego z królem Szwecji – Gustawem V. Potem jeszcze kilkakrotnie w różnych miastach Europy rozgrywał towarzyskie mecze tenisa i brydża z monarchą. W 1934 roku przetłumaczył na język polski książkę Tenis – René Lacoste.
W momencie wybuchu II wojny światowej przebywał w Londynie. Początkowo był żołnierzem Królewskiej Artylerii Przeciwlotniczej, a następnie w RAF-ie, szefem tłumaczy i oficerem łącznikowym w polskim ośrodku szkolenia pilotów w Netton Notts.
Po zakończeniu wojny, pozostaje na Zachodzie. W 1946 roku, wygrał mecz wielkoszlemowy na Wimbledonie w Londynie. W 1950 roku, na III Igrzyskach Machabejskich w Izraelu zajął drugie miejsce w grze pojedynczej oraz drugie miejsce w grze podwójnej. Medale z tych igrzysk oraz inne trofea z okresu swojej kariery sportowej Wittman przekazał Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Dzięki wstawiennictwu Jerzego Klugera, po wyborze Karola Wojtyły na papieża, uzyskał wraz z żoną audiencję u Jana Pawła II. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wkład do sportu polskiego, postanowieniem prezydenta Lecha Wałęsy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz