wtorek, 22 października 2013

Szapsel Rotholc

Polska reprezentacja bokserska na Pięściarski Puchar Europy Środkowej. Widoczni w pierwszym rzędzie od lewej: Czesław Banasiak, trener Feliks Stamm, Czesław Cyraniak pseudonim Kajnar, Mieczysław Forlański, Karpiński, Krenz, Henryk Chmielewski, w drugim rzędzie: Szapsel Rotholc, Oktawian Misiurewicz (listopad 1934 r.).Szapsel Rotholc (ur. 7 lutego 1913 w Warszawie, zm. 1996 w Montrealu) – polski bokser żydowskiego pochodzenia, medalista Mistrzostw Europy.
Pochodził z biednej rodziny. Z zawodu zecer-drukarz. Był zawodnikiem klubu Gwiazda Warszawa w latach 1929–1939, należał do najlepszych bokserów wagi muszej w Polsce. Z powodzeniem startował w mistrzostwach Europy w Budapeszcie 1934, zdobywając brązowy medal. Był mistrzem Polski w 1933 i wicemistrzem w 1934 w kategorii muszej. Nie wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie (1936) z uwagi na kontuzję dłoni . Wystąpił 16 razy w reprezentacji Polski, odnosząc 15 zwycięstw i 1 remis w latach 1934–1939. M.in. odniósł zwycięstwo kilka dni po Nocy kryształowej w meczu Polska-Niemcy (13 listopada 1938) nad Nikolausem Obermauerem, późniejszym wicemistrzem Europy. Zajmował kolejno 10 i 6 miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego 1934 i 1935.
Był jednym z nielicznych bokserów pochodzenia żydowskiego, którym udało się przeżyć okupację hitlerowską. Przebywał w getcie warszawskim, gdzie był funkcjonariuszem Żydowskiej Służby Porządkowej, tj. policji żydowskiej. Następnie uciekł i ukrywał się po "stronie aryjskiej". Po upadku Powstania warszawskiego przebywał w obozie w Pruszkowie, następnie został wywieziony do Niemiec.  Po wojnie wrócił do Polski i zamieszkał w Łodzi.
W 1946 stanął przed Sądem Obywatelskim przy CKŻP w związku z zarzutami współpracy z Niemcami z getcie. Relacje świadków były rozbieżne. Jedni twierdzili, że byli przez niego bici, inni wskazywali, że pomógł uniknąć śmierci jednemu z przedwojennych żydowskich bokserów. Sam bronił się twierdząc, że chciał wykorzystać swoją pozycję do pomocy innym. W listopadzie 1946 został skazany na dwuletnie wykluczenie ze społeczności żydowskiej i trzyletnie zawieszenie praw cywilnych, ale werdykt został uchylony w czerwcu 1948[4]. Podjął pracę jako trener w klubie Zryw Łódź, w 1949 wyemigrował do Belgii, a następnie do Kanady. Zajmował się tam zawodowo kuśnierstwem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz