niedziela, 10 lutego 2013

Wielcy kultury - Emanuel Szlechter


Emanuel Schlechter (Eman Schlechter, Olgierd Lech) (ur. 26 marca 1906 Lwów, zginął w 1943 w czasie likwidacji getta lwowskiego) – autor tekstów piosenek, z których wiele stało się wielkimi przebojami oraz scenarzysta. Polak pochodzenia żydowskiego.
Autor tekstów niezapomnianych przebojów filmowych, do których muzykę napisali Zygmunt Karasiński i Szymon Kataszek (Każdemu wolno kochać, 1933), Jerzy Petersburski (walc "Młodym być i więcej nic" z filmu Szczęśliwa trzynastka, wyk. Lucyna Messal, tango "Odrobina szczęścia w miłości" z filmu Co mój mąż robi w nocy, wyk. Tola Mankiewiczówna, 1934), Henryk Wars: "Takie coś" i "To nie ty" z filmu Jaśnie pan szofer (wyk. Tadeusz Olsza), "U di radi radi rida" z filmu Antek policmajster (wyk. Adolf Dymsza, Dodek, 1935), "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i "Sex appeal" z filmu Piętro wyżej, (wyk. Eugeniusz Bodo, 1937), fokstrot "Zakochany złodziej" z filmu Robert i Bertrand, tango "Czy tutaj mieszka panna Agnieszka" i walczyk pijacki "Najlepiej w głowie mieć szum" z filmu Trójka hultajska (1937), piosenki z filmu Królowa przedmieścia (1938).
Był również autorem największych przebojów duetu Szczepka i Tońka. Napisał min."My dwaj – obacwaj" (z filmu Będzie lepiej, reż. Michał Waszyński, 1936), "Dobranoc, oczka zmruż" i "Tylko we Lwowie" (z filmu Włóczęgi, 1939, muz. Henryk Wars).

Zespół teatru "Cyrulik Warszawski" w redakcji IKC. Widoczni m.in. Fryderyk Jarossy (stoi na stole), Stefania Górska (siedzi 5. z prawej), Zofia Terne (siedzi 4. z prawej), Jadwiga Andrzejewska (siedzi z lewej w sukni w groszki), Irena Kwiatkowska (siedzi 6. z prawej), Leon Boruński (siedzi 1. z prawej), Emanuel Szlechter, Jan Pawłowski, Bronisław Gimpel.


---------------------------------------------

-------------------------------------------------
 
Tola Mankiewiczówna - Odrobinę szczęścia w miłości

 
Witold Conti i Janina Brochwiczówna - Każdemu wolno kochać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz