niedziela, 19 stycznia 2014

Wielcy kultury - Witold Zacharewicz.

Witold Zacharewicz (1941 r.).


Witold Zacharewicz (ur. 26 sierpnia 1914 w Płocku, zm. 16 lutego 1943 w KL Auschwitz) – polski aktor okresu międzywojennego. Urodził się jako drugie dziecko Kiejstuta Zacharewicza i Wandy z Kraczkiewiczów. Do 1919 roku jego rodzice byli posiadaczami majątku ziemskiego w Stanowie (k. Płocka), kiedy to rozwiedli się i sprzedali posiadłość.
Witold Zacharewicz ukończył warszawskie Gimnazjum im. Jenerała Sowińskiego (1932), następnie kontynuował edukację na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Równolegle uczęszczał na warsztaty w Państwowym Instytucie Sztuk Teatralnych.
W latach 1933-1936 występował w warszawskich teatrach miejskich. Ponadto w sezonie 1934/35 był w zespole rewiowego teatru „Stara Banda”, a w roku 1936 grał w Teatrze Kameralnym. Jednakże największą popularność przyniosły mu role filmowe, niekiedy filmowych amantów, do czego predestynowały go świetne warunki fizyczne. Sławę zdobył, występując w filmach Michała Waszyńskiego i Józefa Lejtesa. Rok 1938 to okres największej popularności aktora. Ostatnim filmem z jego udziałem była „Gehenna”.
1 września 1938 roku został powołany do odbycia służby wojskowej i przydzielony do Szkoły Podchorążych Rezerwy Łączności w Zegrzu. W czasie kampanii wrześniowej walczył w składzie Szwadronu Łączności Mazowieckiej Brygady Kawalerii.
W czasie wojny przebywał w Warszawie. Początkowo pracował jako kelner, a od połowy 1940 roku grał w jawnych teatrach ("Miraż", następnie "Maska"), pomimo zakazu pracy w nich wydanego aktorom przez podziemne struktury ZASP. Według relacji żony, Zacharewicz uważał, że w ten sposób krzewi polską kulturę i język i podtrzymuje rodaków na duchu.
1 października 1942 roku na został aresztowany przez Gestapo. Zacharewicz i około 10 innych osób, w tym matka aktora, zaangażowali się w produkcję fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów. Organizatorem akcji okazał się prowokator Gestapo. W listopadzie aktor został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany 16 lutego 1943 roku. Istnieją dwie relacje nt. okoliczności śmierci: miał zostać zamordowany zastrzykiem z fenolu w serce (co potwierdzało dwóch świadków) lub rozstrzelany (jak utrzymywał inny ze współwięźniów).
Filmografia: „Pod twoją obronę” (1933), „Młody las” (1934), „Kochaj tylko mnie” (1935), „Nie miała baba kłopotu” (1935), „Barbara Radziwiłłówna” (1935), „Róża” (1936), „Halka” (1937), „Znachor” (1937), „Druga młodość” (1938),  „Profesor Wilczur” (1938), „Kościuszko pod Racławicami” (1938), „Gehenna” (1938).

Film "Młody las" (1934 r.). Bogusław Samborski jako dyrektor Starogrenadzki (z lewej), Mieczysław Cybulski jako Jan Walczak (w środku) i Witold Zacharewicz jako Majewski.


Jadwiga Smosarska jako Barbara Radziwiłłówna i Witold Zacharewicz jako Zygmunt August w jednej ze scen filmu "Barbara Radziwiłłówna" (1936 r.).


 Witold Zacharewicz jako Janusz i Janina Wilczówna jako
Zofia w jednej ze scen filmu "Halka".


Witold Zacharewicz jako porucznik Jan Milewski (z lewej) i Jerzy Pichelski jako rotmistrz Kazimierz Brochacki w jednej ze scen filmu.


---------------------------------------------


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz