niedziela, 3 listopada 2013

Zygmunt Turkow

Zygmunt Turkow - zdjęcie z 1925 r.

Zygmunt Turkow (ur. 1896 w Warszawie, zm. 1970 w Izraelu) – polski aktor, reżyser, dramaturg i inscenizator żydowskiego pochodzenia, który zasłynął głównie z ról w przedwojennych żydowskich filmach i sztukach teatralnych w języku jidysz.
Urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej, jako syn działacza społecznego i filantropa Naftaliego Hersza Turkowa (zm. 1940). Jego braćmi byli: aktor Jonas Turkow (1892-1982), pisarz Icchak Turkow i dziennikarz Marek Turkow. Studiował w polskich szkołach dramatycznych; przez krótki czas grał na polskiej scenie. Następnie występował w warszawskim teatrze żydowskim Abrahama Izaaka Kamińskiego (1867-1918). W 1921 założył teatr Centralny. Na jego bazie utworzył następnie Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny (WIKT; jid. Warszewer Jidiszer Kunst Teater). Wraz z zespołem tych dwóch teatrów przygotował szereg nowoczesnych inscenizacji utworów z klasyki europejskiej i jidysz, m.in. "Skąpca" Moliera, "Rewizora" Mikołaja Gogola, "Pobór" Mendele Mojchera Sforima, "Obaj Kuni Lemlowie" Abrahama Goldfadena, "Siedmiu powieszonych" Leonida Andriejewa i "Grzeszny pan Czu" Jeana Berstela. Wszystkie zagraniczne sztuki były tłumaczone na język jidysz. Teatr upadł, ale w 1926 został reaktywowany. Ten etap w swojej ewolucji twórczej (pierwsza i druga formacja WIKT) Zygmunt Turkow nazywał teatrem europejskim w języku jidysz.
W latach 1929-1938 współpracował z różnymi zespołami. Występował m.in. w Polsce, Rumunii i na Łotwie. W 1938 we Lwowie reaktywował w nowym składzie Warszawski Żydowski Teatr Artystyczny, z którym zawał występy w licznych miastach Polski. W repertuarze, obok wznowień znalazły się taki przedstawienia, jak: „Uncle Moses Szaloma Asza” („Błądzące gwiazdy Szolema Alejchema”) oraz „Śpiewacy brodzcy”, „Szulamis i Bar Kochba” Abrahama Goldfadena.
W 1939 wraz z drugą żoną opuścił Polskę, a w 1940 wyjechał do Brazylii, gdzie był współzałożycielem brazylijskiego teatru narodowego. W 1952 przeprowadził się do Izraela. W 1956 założył teatr objazdowy Zuta, w którym pełnił funkcję kierownika i reżysera aż do jego rozwiązania w 1967. Zmarł w Izraelu i tam został pochowany. Był pierwszym mężem Idy Kamińskiej (1899-1980), z którą miał córkę Ruth (1919-2005).

Zygmunt Turkow (z lewej) pod koniec lat 40-tych w Brazylii.

------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz