piątek, 11 października 2013

Samochodem dookoła świata!

Ekspedycja harcerzy polskich dookoła świata - pobyt w Krakowie. Trzej warszawscy harcerze, studenci Uniwersytetu Warszawskiego przed wyjazdem w podróż. Harcerze: Eugeniusz Smosarski, Jan Wacław Łada i Jerzy Jeliński pozują do fotografii z psem (kwiecień 1926 r.).


30 maja 1926 roku czterej dwudziestoletni harcerze i studenci  Uniwersytetu Warszawskiego Bruno BrettschneiderJan Łada, Jerzy Jeliński i Eugeniusz Smosarski rozpoczęli wyprawę autem dookoła świata. Wyruszyli Fordem T specjalnie przerobionym przez Centralne Warsztaty Samochodem. Podróż odbywała się pod patronatem Związku Harcerstwa Polskiego, ale uczestnicy sfinansowali ją z własnych środków. Brettschneider, Łada i Smosarski z różnych przyczyn odpadali na trasie, tak że Jeliński ukończył wyprawę samodzielnie. Jego podróż prowadziła przez  Czechosłowację, Austrię, Węgry, Jugosławię, Włochy, Tunezję, Algierię, Maroko, Stany Zjednoczone, Japonię,Chiny, Singapur, Sri Lankę, Indie, Kanał Sueski, aż po: Francję Belgię i Niemcy (łącznie 78 tysięcy kilometrów, co odpowiadało prawie dwukrotnemu okrążeniu ziemi). W USA, po przejechaniu 40 tysięcy kilometrów,  konieczna była wymiana zużytego Forda na nowego Buicka.
Wyprawa trwała łącznie 28 miesięcy. Była głośnym wydarzeniem na bieżąco komentowanym przez ówczesne media. Relacje na jej temat ukazały się w około 2 tysiącach gazet z całego świata.
Na całej trasie podróżników oficjalnie przyjmowały osobistości świata polityki i kultury. Spotkali się min. z prezydentem Czechosłowacji Tomaszem Masarykiem, regentem Więgier Miklosem Horthym, prezydentem Austrii Michaelem Heynishem, Benito Mussolinim, papieżem Piusem XI, prezydentem USA Calvinem Coolidgem oraz prezydentem Francji Gastonem Doumerquem.
Za zasługi dla krzewienia pozytywnego wizerunku Polski Jerzy Jeliński został odznaczony Krzyżem Zasługi. Otrzymał również honorowe członkostwo w 29 najbardziej prestiżowych automobilklubach na całym świecie.  

Ekspedycja harcerzy biwakująca na Plantach przed wyjazdem do Czechosłowacji.
Przy samochodzie widoczny Jerzy Jeliński.


http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105675/d9e0e69f1acfcb66f6012f37da4a60b1/


Pobyt u marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (19 marca 1926 r.). Marszałek Józef Piłsudski wpisuje się do księgi pamiątkowej harcerzy. Widoczni m.in. harcerz Jerzy Jeliński (1. z lewej), harcerz Jan Łada (1. z prawej), żona marszałka Aleksandra Piłsudska (2. z lewej), porucznik Józef Hartman (stoi za Marszałkiem, trzyma kałamarz), córki marszałka Wanda i Jadwiga (stoi tyłem, na pierwszym planie z prawej).


Jerzy Jeliński w towarzystwie posła Jana Ciechanowskiego (w środku) i prezesa skautów waszyngtońskich L.A. Sneada (1. z prawej), przed Białym Domem po spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych John'em Calvin'em Coolidgem (listopad 1927 r.).

 Jerzy Jeliński pozuje do fotografii z synem indiańskiego wodza,
na tle swojego samochodu (San Diego 1928 r.).

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105760/02344c61894aea9b3fcbb58bff6d60bd/

 Jerzy Jeliński (z lewej) otrzymuje autograf od amerykańskiego
aktora Lon'a Chaney'a (Hollywood 1928 r.).

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105744/02344c61894aea9b3fcbb58bff6d60bd/

Jerzy Jeliński wita się z prezydentem skautów
japońskich bar. Shimpei Togo (1928 r.).

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105779/02344c61894aea9b3fcbb58bff6d60bd/

-----------------------------------

3 komentarze:

  1. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie taka wyprawa to jest naprawdę nie lada wyzwanie i należy na pewno się do niej bardzo dobrze przygotować. Jak dla mnie bardzo ważną kwestią jest to, aby mieć dobre ubezpieczenie na samochód. Nawet jak napisano w https://kioskpolis.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-taksowki/ to już wiem ile mniej więcej kosztuje ubezpieczenie taksówki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń