sobota, 7 września 2013

Władysław Abraham


Władysław Henryk Franciszek Abraham (ur. 10 października 1860 w Samborze, zm. 15 października 1941 we Lwowie) – polski prawnik i uczony.
Był synem Cyryla i Antonii z Pawulskich. Studiował na wydziałach prawa i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmował się historią prawa kanonicznego i polskiego oraz historią Kościoła, specjalizował się w kanonistyce na uniwersytecie w Berlinie, habilitował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1886 r. został docentem i objął katedrę prawa kościelnego na Uniwersytecie Lwowskim, którego był rektorem od 1900 r. (lub w latach 1899-1900). W 1888 r. został profesorem prawa kościelnego. Był także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (od 1893 r.), Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Towarzystwa Naukowego we Lwowie, Poznaniu i Wilnie. Zorganizował badania w archiwum watykańskim nad źródłami związanymi z Polską. Brał udział w komisji ministerialnej przygotowującej projekt konkordatu między Rzecząpospolitą Polską i Stolicą Apostolską, współtworzył polskie prawo małżeńskie.
16 stycznia 1931 r. Uniwersytet Poznański przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
W czerwcu 1889 r. ożenił się ze Stanisławą Reiss. Ich synem był generał Roman Abraham, dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w kampanii wrześniowej.
Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Grupa naukowców polskich podczas pobytu na wczasach w Truskawcu. Widoczni Fryderyk Papee (1), Władysław Henryk Abraham (2), Stanisław Ptaszycki (3), Julian Talko-Hryniewicz (4), Bronisław Gubrynowicz (5), Adam Chmiel (6).


----------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz