czwartek, 23 maja 2013

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich 
przy ul. Brackiej w Warszawie. 


Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie – warszawski dom towarowy, wzniesiony w latach 1913–1914 przy ul. Brackiej 25. Rozpoczął działalność 7 listopada 1914. Poprzez bezpośrednie zaopatrywanie się u producentów, spółka wyeliminowała łańcuch pośredników i mogła zaoferować klientom tańszy produkt. Dla klientów otwarto na trzecim piętrze kawiarnię, a w sezonie letnim, na tarasie mieszczącym się na dachu, serwowano kefiry i soki owocowe, propagując idee zdrowego żywienia.
Lata największej świetności Dom Towarowy przeżywał w dwudziestoleciu międzywojennym. Do 1939 roku był jedynym tego typu domem handlowym w Warszawie. Czynny był również podczas okupacji. W czasie Powstania Warszawskiego firma wspierała powstańców, zaopatrując ich w odzież, obuwie i żywność. Produkowano tu także amunicję. Jako jeden z nielicznych budynków w tamtym rejonie Warszawy, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich przetrwał szczęśliwie bombardowania miasta. W 1945 roku wznowiono sprzedaż oraz rozdzielano towary UNRRA.
W maju 1950 roku odebrano budynek rodzinie Jabłkowskich i dom towarowy upaństwowiono. Od 1951 do 1970 roku w budynku mieścił się Centralny Dom Dziecka, następnie Dom Obuwia oraz siedziby biur, a od 1992 roku dom handlowy "Arka". W czerwcu 1996 roku reaktywowano firmę Bracia Jabłkowscy i zwrócono jej budynek handlowy przy Brackiej 25.


  
------------------------------

Stoisko z tekstyliami.


 Sprzedawca i klient przymierzający marynarkę.


 Winieta firmowego biuletynu z maja 1939 r.

Reklama Domu Braci Jabłkowskich. 

Akcja Domu Towarowego Braci Jabłkowskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz